اصول پرورش جوجه و جوجه کشی

برای اینکه اصول پرورش جوجه ها را یاد بگیرید، بهتر است مطالب زیر را مرور کنید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

مرغ ها موجودات بسیار دوست داشتنی، شیرین و سرگرم کننده ای هستند.مرغ ها همیشه می توانند برای شما تخم مرغ های تازه ای را تولید کنند. کار مرغداری خود را با اطمینان از این امر شروع کنید که می توانید مکان خوبی برای آنها فراهم کنید و منابع لازم برای آنها را داشته باشید.

چگونه می توان مرغ ها را افزایش داد؟

در ابتدا بسیار مهم است که قوانین نگهداری و پرروش مرغ را در محل زندگی خود ویا جایی که می خواهید این کار را راه اندازی کنید، به دقت بدانید. برخی مناطق و کشورها اجازه این کار را نمی دهند و یا اینکه برخی از آنها بسیار در این زینه سخت گیر هستند پس قبل از حرام کردن پول خود، این قوانین را مرور کنید.

مثلا بعضی مناطق به شما اجازه نگهداری خروس را به دلیل سر وصدای زیادی نمی دهند.

در نگهداری جوجه ها و ایجاد جوجه کشی باید مطمئن شوید که توانایی ایجاد بهترنی جا و امکانات ا برای جوجه ها دارید. پس بهتر است این کار را با توجه به میزان فضای موجود خدو انجام دهیدو.فضای مناسب برای مرغ ها و خروس ها را در نظر داشته باشید. معمولا این مسافت از ملک خانگی را شهرداری ها تعیین میکنند پس حتما این مورد را هم در نظر داشته باشید.

پول کافی داشته باش: برای نگهداری از جوجه و تاسیس جوجه کشی باید پول کافی داشته باشید زیرا نگهداری از آنها ارزان نیست و تا زمانی که زنده هستند باید تغذیه ی آنها تامین کنید.باید لانه ای تمییز با فضای کافی و سایر نیازهایی که در گذشت زمان پیش می آید.

اگر در ابتدا پول کافی ندارید، بهتر از جوجه ها را در مکان خود جای دهید زیرا مکان کمتری را لازم دارند و کمتر از مرغ ها میخورند.

حتما نگهداری از جوجه ها را دربرنامه ریزی خود قرار دهید زیرا آنها هر روز به مراقبت و توجه نیاز دارند و روزانه به آنها غذا بدهید و جای آبخوری آنها را هر روز باید پر کنید، تخم مرغ های آنها را هر روز جمع اوری کنید،لانه آنها را تمییز کنید و تعداد و بود و نبود آنها را چک کنید مخصوصا اگر حیوانات زیادی در اطراف شما زندگی می کنند. هر روز 1 یا دو ساعت را به ناه اختصاص دهید.

اگر می خواهید جوجه کشی خود را از منطقه و خانه خود شروع کنید حتما همسایه ها را در جریان این کار قرار دهید چون ممکن است از شما به خاطر مشکلات آن شکایت کنند. اگر همسایه های شما با سر و صدا مشکل دارند فعلا از خریدن خروس خودداری کنید زیرا صدای آنها از مزغ ها بیشتر است. برخی همسایه ها از اینکه مبادا مرغ ها به داخل حیاط آنها بروند، شاکی و ناراحت هستند، در این شرایط باید به آنها اطمینان دهید که جوجه ها و مرغ ها در یک حصار قرار دارند و همین مانع فرار آنها می شود، پس باید بدانید چه کار می خواهید بکنید. جوجه ها بسیار کار دارند، و شما میخواهید بیشترین سعی خود را بکنید و تعداد اشتباهات را کم کنید. برای اینکار باید مطالعات خود را بیشتر کنید و گاهی از صاحبان صنایع و مرغداران دیگر استفاده کنید.

معایب و مزایای این کار را حتما از قبل بدانید و بعد کار را شروع کنید.

مثلا از مزایای مرغداری و نگهداری جوجه این است که آنها تمامی حشرات و خزندگانی همچون حلزون را میخورند.آنها منبع کود و تخم مرغ های تازه و خوشمزه هستند و البته می توان با آنها یک تجارت عالی راه انداخت.

از معایب این کار این است که مقدار زیاذی فضا، هزینه و وقت را از شما می گیرد و همچنین سر و صدای زیاد و آسیب رساندن به پرندگان از دیگر معایب آنها می باشد.حتما بدانید که چرا جوجه کشی راه انداخته اید؟ برای مصرف گوشت، تخم مرغ، نمایش و سرگرمی، به عنوان یک حیوان خانگی با مزه یابرای تجارت؟ هر گدام از این اهداف را دنبال کنید نژادهای مختلف و بسیاری برای هر کدام وجود دارد.

شما می تونید تخم مرغ های بارور، مرغ و یا جوجه های تخم گذار خریداری کنیداگر تازه شروع به کار مرغداری کرده اید، بهتر است به جای استفاده از مرغ های جوان و یا تخم های بارور از مرغ هایی که تازه تخم گذاشته اند استفاده کنید گرچه خوابیدن مرغ تازه ی شما بر روی تخم مرغ ها می تواند برای اولین بار بسیار هیجان انگیز باشد.

جوجه ها پرندگان اجتماعی هستند و اگر آنها شریک زندگی خود را نداشته باشند، خسته، افسرده و تنها می شوند.

با این حال، بیش از یک خروس را در یک محفظه نگه ندارید، زیرا آنها با یکدیگر جنگ خواهند کرد و باعث صدمات جدی خواهند شد.نژادهایی را انتخاب کنید که با اهدئاف شما هماهنگی داشته باشند.برخی از نژادها از بقیه بهتر هستند و تمایل دارند مدت بیشتری بر روی تخم مرغها بمانند.

برخی نژادها گوشت خوبی دارند و به آنها جوجه های گوشتی می گویند زیرا سریعتر رشد می کنند و البته یک سری نژاد که نگارنگ هستند می توان برای سرگرمی نگه داشت یا خروس جنگی که به عنوان حیوان خانگی آن را نگه میدارند.

اگر به دنبال مرغی هستید که بر روی تخم مرغ ها بماند می توانید از نژادهای : لگورن یا مرغ ایسلندی قرمز خریداری کنید. اگر به دنبال مرغ های زیبا  برای نمایش دادن آنها هستید که می توانید برای این کار تحقیقان اینترنتی زیادی را ببینیند و انجام دهید در کل هر مرغ منحصر به فرد و رنگارنگی میتواند برای این هدف مورد استفاده قرار گیرد.

و اگر حیوان خانگی و ساده می خواهید یک جوجه کوچک را برای این کار انتخاب کنید.

منبعی را برای خرید جوجه در محل زندگی خود پیدا کنید.البته با چرخ زدن در اینترنت هم میتوانید یک سری سایت هایی را که این کار را می کنند پیدا کنید. و یا اگر روستایی را در اطراف خود می شناسید از آنها بخواهید چن تا از مرغ های خود را به شما بفروشند.مرغ ها اغلب در فصل های تابستان و پاییز وجود دارند پس می توانید در فصل های پاییز و زمستان تخم مرغ های بارور بخرید.

لانه مرغ ها را برقرار کنید:

آیامیخواهید مرغ ها را آزاد نگه دارید؟شما می توانید جوجه های خود را در یک محوطه ای در باغ خود بچرخانید، به آنها اجازه دهید آزاد شوند و یا به طور دائم آنها را در لانه خود نگه دارید.جوجه های دارای دامنه آزاد از روزهای آفتابی بیشتر لذت می برند، خوردن هر نوع حلزون یا حلزون در باغ، فضای بیشتری داشته باشند.

جوجه هایی که در یک محل مثل لانه محصور  نگهداری می شوند، از شکارچیان در امان  هستند، شما مجبور نیستید که آنها را مرتب چک کنید، آنها هنوز در چمن و خاک زندگی می کنند و هوا و نور تازه می گیرند.جوجه هایی که با هم مشغول هستند، ممکن است نیاز بیشتری به کار شما داشته باشند، زیرا محل زندگی آنها باید همیشه تمیز شوند.آنها همچنین نور و هوا تازه را دریافت نمی کنند و نمی توانند در چمن غذا بخورند.

اگر لانه مرغ نمیتونید خودتان بسازید می توانید از بیرون تهیه کنید. همه مرغ ها به یک محل زندگی نیاز دارند که دارای هوای پاک و تهویه باشد، از شکارچیان به دور باشد

هر کدام از مرغ های  شما حداقل باید  (0.37 متر مربع) از فضابرای خود داشته باشند، در حالی که جوجه ها باید نیمی از آن(0.19 متر مربع) داشته باشد.اگر قصد دارید مرغ خود را در تمام طول روز در داخل لانه نگه دارید، باید آن را کمی بزرگتر بسازید و تهیه کنید تا جوجه ها بتوانند در اطراف آن جا چرخ بزنند.

بهتر است خودتان بسازید :

اگر در مورد ساختن چیزهای خاصی بدانید، باید بتوانید جوجه های خود را بسازید. شما می توانید از بسیاری از طرح های آنلاین، و یا طراحی های خودتان استفاده کنید.در کل زیاد مهم نیست می خواهید خودتان لانه را بسازید یا خریداری کنید ولی حتما در جایی این کار را انجام دهید که پر از چمن و محیط رنگی باشد.چونکه به صورت غریزی دوست دارند که در داخل خاک و چمن باشند و مدام در خال نوک زدن به آنها باشند.با این کار 1 تیر و دو نشان است زیرا هم محیط سبز را در اختیار دارید و هم آنها از شر شکارچیان در امان هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *